Kontakty:


Středisko společných činností

Akademie věd ČR, v. v. i.
Nakladatelství Academia
Vodičkova 40
110 00 Praha 1

 

Odpovědná redaktorka edice:

Petra Královcová

tel. 221 403 832

e-mail: kralovcova@academia.cz

 

Facebook 

Pokyny pro autory (.pdf)


veda kolem nas - co to je

 

Co je čas? A co diskriminace na pracovišti? Čím se zabývá bioetika? Odpověď na tyto a řadu dalších otázek najdou čtenáři v řadě Co to je… představující jednotlivé vědní obory, metody a pojmy.

Těšíme se na Vaše náměty.

 


veda kolem nas - osobnosti

 

Řada Osobnosti seznamuje čtenáře s velikány české vědy, badateli, kteří se zapsali do historie, a to mnohdy v celosvětovém měřítku.

Těšíme se na Vaše náměty.

 


veda kolem nas - objevy

Objevy učiněné českými vědci jsou někdy známější ve světě než doma. Tato řada se pokouší to napravit. Čtenáři díky ní nahlédnou do nanosvěta, zjistí, jak je možné najít jedinou molekulu mezi miliony jiných či se seznámí s vláknovými lasery.

Těšíme se na Vaše náměty.

veda kolem nas - vyzvy a otazky

 

Výzvy a otázky seznamují čtenáře s aktuálními výzkumnými problémy i infrastrukturami vytvářenými k jejich řešení. Jak vědci detekují elektromagnetické pole živých buněk? Jaké další výzvy stojí před týmy českých vědců?

Těšíme se na Vaše náměty.

 


veda kolem nas - prostory spolecne pameti

 

Prostory společné paměti bádají ve vědách historických a sledují stále aktuální poselství minulosti. První svazek se zabývá historickou krajinou a tím, co po ní zůstalo.

Těšíme se na Vaše náměty.

 


slide-iria.jpg

 

Pro všední den je řada zaměřená na přítomnost vědeckých aplikací v každodenním životě. Ať už jde o stále se zdokonalující metody léčby či o všudypřítomné technologie, o jakých se nám před pár lety ani nesnilo, výsledky vědeckého výzkumu (často nevědomky) využíváme doslova na každém kroku…

Těšíme se na Vaše náměty.

 

 

Právě vyšlo

Jan Hasil, Iva Hrušková, Daniel Pilař, Petr Hasil, René Kyselý (Archeologický ústav, Praha)

Výzkum pracovního tábora v rámci staveniště pomníku J. V. Stalina z let 1949 až 1955 dosáhl na jaře r. 2021 mimořádného veřejného zájmu. Zaprvé se bezprostředně dotkl neslavně proslulého místa v rámci (historické) topografie Prahy. Zadruhé vstoupil do otázek a období, které si veřejnost doposud nespojuje s oborem archeologie. V neposlední řadě pak proběhl v době lockdownu společnosti, takže četní zástupci médií, lokálním letenským věstníkem počínaje a The Guardian konče, rádi nabídli atraktivní téma, které naprosto nesouviselo s tehdejší tragickou a bezvýhlednou každodenností. Mnoho podstatných otázek jsme v době probíhajícího výzkumu ještě zodpovědět nedokázali. Touto brožurou bychom proto veřejnosti chtěli poskytnout ucelenou zprávu o výsledcích „ostře sledovaného“ archeologického výzkumu v srdci Prahy.

 

Publikace ke stažení zde (PDF).

 

8. 12. 2023