Kontakty:


Středisko společných činností

Akademie věd ČR, v. v. i.
Nakladatelství Academia
Vodičkova 40
110 00 Praha 1

 

Odpovědná redaktorka edice:

Petra Královcová

tel. 221 403 832

e-mail: kralovcova@academia.cz

 

Facebook 

Pokyny pro autory (.pdf)


veda kolem nas - co to je

 

Co je čas? A co diskriminace na pracovišti? Čím se zabývá bioetika? Odpověď na tyto a řadu dalších otázek najdou čtenáři v řadě Co to je… představující jednotlivé vědní obory, metody a pojmy.

Těšíme se na Vaše náměty.

 


veda kolem nas - osobnosti

 

Řada Osobnosti seznamuje čtenáře s velikány české vědy, badateli, kteří se zapsali do historie, a to mnohdy v celosvětovém měřítku.

Těšíme se na Vaše náměty.

 


veda kolem nas - objevy

Objevy učiněné českými vědci jsou někdy známější ve světě než doma. Tato řada se pokouší to napravit. Čtenáři díky ní nahlédnou do nanosvěta, zjistí, jak je možné najít jedinou molekulu mezi miliony jiných či se seznámí s vláknovými lasery.

Těšíme se na Vaše náměty.

veda kolem nas - vyzvy a otazky

 

Výzvy a otázky seznamují čtenáře s aktuálními výzkumnými problémy i infrastrukturami vytvářenými k jejich řešení. Jak vědci detekují elektromagnetické pole živých buněk? Jaké další výzvy stojí před týmy českých vědců?

Těšíme se na Vaše náměty.

 


veda kolem nas - prostory spolecne pameti

 

Prostory společné paměti bádají ve vědách historických a sledují stále aktuální poselství minulosti. První svazek se zabývá historickou krajinou a tím, co po ní zůstalo.

Těšíme se na Vaše náměty.

 


slide-iria.jpg

 

Pro všední den je řada zaměřená na přítomnost vědeckých aplikací v každodenním životě. Ať už jde o stále se zdokonalující metody léčby či o všudypřítomné technologie, o jakých se nám před pár lety ani nesnilo, výsledky vědeckého výzkumu (často nevědomky) využíváme doslova na každém kroku…

Těšíme se na Vaše náměty.

 

 

Monuments of Mosul in Danger

English edition
Mgr. Miroslav Melčák, Ph.D. , Doc. Mgr. Karel Nováček, Ph.D., Mgr.Lenka Starková, Ph.D., Mgr. Ondřej Beránek, Ph.D. (Orientální ústav)

On June 10, 2014, the northern Iraqi metropolis of Mosul was occupied by the radical organization ISIS. A formal proclamation of a new caliphate was issued only three days later and closed with these words: “And now, you should go forth and enjoy a just and peaceful Islamic rule (...), you shall find what a remarkably great difference it is compared to the unjust secular government.” The result of this three-year long “just rule” of ISIS has been the death of about 50,000 Mosul inhabitants, half a million exiles and a totally devastated city, which had been, before the war, one of the most valuable heritage towns in the Middle East. The most precious monuments, which once proclaimed the multifarious ethnical and religious past of the town, have fallen victim to the Mosul cultural genocide. A group of Czech historians and archaeologists, along with their Iraqi colleagues, have started to systematically track these cultural losses. Their project is an attempt to digitally revive the irretrievably destroyed heritage of the city of Mosul.

Publikace ke stažení zde (PDF)

 

8. 11. 2017